Artykuł sponsorowany
Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z depresją lub widzisz, że mierzy się z nią ktoś Ci bliski, nie warto czekać. Dobrze poprowadzone leczenie może skutecznie zniwelować objawy zaburzenia i pomóc zapobiec jej nawrotom. W poniższym artykule powiemy, jak najczęściej wygląda proces leczenia, a także, jak go zacząć.
Spis treści
TogglePierwszym krokiem zawsze powinna być dobrze postawiona diagnoza
Według WHO z depresją mierzy się teraz ponad 350 milionów osób na całym świecie. Wciąż są to jednak przybliżone liczby, ponieważ wiele przypadków depresji pozostaje niezdiagnozowanych.
To duży problem, ponieważ bez diagnozy w praktyce nie da się udzielić odpowiedniego wsparcia. Dlatego też, jeśli:
- czujesz uporczywy, utrzymujący się od dłuższego czasu smutek,
- widzisz, że nie jesteś w stanie czerpać radości z rzeczy, które dotąd Ci ją przynosiły,
- czujesz, że ciągle brakuje Ci energii, chęci do działania,
warto natychmiast udać się do psychiatry, który przeprowadzi dokładny wywiad i oceni, czy rzeczywiście przeżywasz epizod depresyjny, czy – być może – źródło Twoich objawów leży gdzieś indziej.
Jak wygląda sam proces leczenia depresji?
Dziś większość terapeutów oraz psychiatrów zgadza się, że leczenie depresji powinno przebiegać dwutorowo i obejmować wsparcie farmakologiczne oraz psychoterapię. Taki model jest według badań wyraźnie skuteczniejszy niż gdyby stosować te metody oddzielnie. Dlatego też diagnoza psychiatry jest niezbędna – bez niej nie można rozpocząć terapii lekowej.
Pacjentom z zaburzeniami depresyjnymi standardowo przypisuje się leki SSRI (czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) lub SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny). Oba wykazują wysoką skuteczność w regulowaniu nastroju, ale na efekty trzeba poczekać – większość pacjentów dostrzega je po 2-6 tygodniach. Farmakoterapię prowadzi się z zasady nie krócej niż pół roku, aż do remisji objawów; jeżeli epizody depresji są nawracające, leki można przyjmować przez wiele lat.
Równolegle z terapią lekową zaleca się udział w psychoterapii. W łagodnych epizodach depresji może być główną metodą leczenia, w cięższych jest przede wszystkim wsparciem dla farmakoterapii.
Proces terapeutyczny wygląda różnie, w zależności od nurtu, w jakim pracuje terapeuta. Dla przykładu, w ramach terapii psychodynamicznej terapeuta będzie skupiał się na nieświadomych konfliktach i doświadczeniach, które mogą być źródłem depresji oraz pomagał pacjentowi zwiększyć świadomość ukrytych mechanizmów, które stoją za jego trudnościami emocjonalnymi.
Sama psychoterapia zawsze opiera się na regularnych spotkaniach z terapeutą, najczęściej raz w tygodniu. Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę wizyty kontrolne u psychiatry: większość specjalistów proponuje spotkania co 1-2 tygodnie do remisji objawów, później – co miesiąc lub dwa.
Terapia depresji w Warszawie – ośrodek Konteksty
Jeśli mieszkasz w Warszawie i podejrzewasz, że zmagasz się z depresją – ośrodek Konteksty oferuje zarówno opiekę psychiatryczną, jak i wsparcie doświadczonych psychoterapeutów. Na https://konteksty.net/depresja/ dowiesz się więcej o tym, jak rozpoznać główne objawy depresji i jaką pomoc mogą Ci zapewnić specjaliści w gabinecie na warszawskim Mokotowie.